niedziela, 18 sierpnia 2013

"Opowieści przy kawie" Alexander McCall Smith

Polecam. Szczególnie na chandrę i niepogodę.

W wielkim skrócie: dalsze losy mieszkańców przy Scotland Street 44. Kto przeczytał pierwszą część raczej nie potrzebuje zachęty do przeczytania kolejnych tomów. Bruce, narcystyczny do granic możliwości, próbuje swoich sił w winiarstwie. Jego wieczna arogancja i zadufanie w sobie nie wychodzi mu na dobre. Los spłata mu figla. Jak można się domyśleć, niczego go to nie nauczy.
Pat nadal mieszka z Brusem. Uczucia, którymi darzyła współlokatora odeszły w niepamięć. Ciągle poszukuje tego jedynego, gdyż zaczyna doskwierać jej samotność. Domenica próbuje zrozumieć świat krytykując jego wady, szczególnie ludzi i ich postępowanie. No i mały Bertie. Jego życie ma szansę nabrać nowego sensu, bez nadopiekuńczej matki Irene i z lepszym kontaktem z tatą. Może będzie miał szansę na trochę  "normalnego" dzieciństwa?

Książka dorównuje poprzedniej. Troszkę brakuje w niej humoru, którym autor raczył nas w tak dużej
ilości w poprzednim tomie. Tak jak "44 Scotland Street", tak i ta książka zachwyca prostotą codzienności. Nieskomplikowaniem wątków, wydarzeń. Kreacje postaci są tak rzeczywiste, realne, nieprzerysowane, że aż prawdziwe, żywe, z krwi i kości. Narracja autora zasługuje na szczególne uznanie. Jego sposób pisania jest zachwycający. Książki jednocześnie czyta się przy okazji relaksując i odprężając. Przyjemna odmiana po zabieganym i pełnym stresów dniu. Zgodnie ze słowami autora "nie można się przy niej nudzić". A przy okazji można poznać Szkocję, Szkotów i ich szkocką naturę. 

Polecam wszystkim zabieganym. Miły odpoczynek i relaks po ciężkim dniu. 

Na PLUS:
  • narracja autora
  • nieskomplikowane, jednocześnie ciekawe wątki
  • realność postaci
  • pisana lekkim piórem
  • tchnie spokojem codzienności
  • pozwala się odprężyć, zrelaksować
 Na MINUS:
  • brak
Opowieści przy kawie. Alexander McCall Smith, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2011

Cena: ok 30 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz