niedziela, 18 sierpnia 2013

"Potem" Rosamund Lupton

Bardzo dobry thriller. Polecam. 

Główną bohaterką jest Grace. Matka nastoletniej Jenny i ośmioletniego Adama. Grace ma szczęście. Ma wszystko, o czym tylko kobieta może zamarzyć. Kochającego męża, który jest gwiazdą telewizyjną, zdrowe dzieci uczące się w elitarnej szkole. Jedynym zmartwieniem bohaterki jest nieodpowiedni strój nastoletniej córki.
Grace poznajemy w dniu ósmych urodzin jej syna. Tego dnia w szkole odbywają się zawody sportowe. Jej córka, w tym czasie pracuje jako szkolna pielęgniarka. Kolejny dzień sielankowego życia. Grace jedzie zawieźć do szkoły własnoręcznie przygotowany tort z okazji urodzin syna.
Wybuch, ogień, dym, panika. W szkole wybucha pożar. W szkole, w której jest jej syn i córka. Grace biegnie co sił ratować dzieci. Adama wyprowadza wychowawczyni, jest bezpieczny. Jenny! Grace wbiega do szkoły. Jedyne o czym myśli to ocalenie córki. Niestety, gęsty dym i szalejące dookoła płomienie okazują się nie do pokonania. Grace traci przytomność.
Na szczęście strażakom udaje się wynieść z płonącego budynku Grace i Jenny. Obie jednak są w ciężkim stanie. Grace leży w śpiączce, Jenny z poparzeniami całego ciała i dróg oddechowych ledwo udaje się odratować. Obie znajdują się na granicy życia i śmierci. Na granicy której, Grace spotyka
się z Jenny. Bohaterkę nurtuje tylko jedno pytanie: "Kto odpowiada za pożar w szkole i stan w jakim znajduje się jej córka?". 

Po lekturze "Siostry", poprzeczka postawiona autorce poszybowała w górę. I nie ukrywam "Potem" poziom poprzedniej książki osiągnęło, ale go nie przerosło. Autorka sprostała jednak postawionemu wyzwaniu. Przedstawiona tragiczna historia matki próbującej, nawet podczas śpiączki (brzmi nierealnie i trochę takie jest), odnaleźć winnych pożaru, jest naprawdę wzruszająca. Autorka sprytnie gra na emocjach czytelnika, igra z jego sumieniem, współczuciem i rodzicielskimi uczuciami. Myślę, że szczególnie matki zrozumieją bezradność i bezsensowność starań głównej bohaterki. Thriller trzyma w napięciu do samego końca. Nie wiadomo, kto jest przyjacielem, kto jest wrogiem. I to spodobało mi się najbardziej. Ta wielowymiarowość wykreowanych postaci. Nie ma ludzi czarno-białych, są wszystkie odcienie szarości. Wartka akcja, niespodziewane zwroty wydarzeń. Czytając podąża się powoli za nitką do samego kłębka. Lekkie pióro, przyjemny w odbiorze styl pisania autorki dodatkowo wpływają na pozytywny odbiór książki. 

Zdecydowanie polecam, nie tylko fanom thrillerów i Rosamun Lupton :)

Na PLUS:
  • ciekawa fabuła
  • warta akcja
  • trzyma w napięciu do samego końca
  • gra na emocjach czytelnika (szczególnie matek;) )
  • wielowymiarowość postaci
  • pisana lekkim piórem, przyjemy styl autorki

Na MINUS:
  • brak (musiałabym się uprzeć, aby coś znaleźć) 

 Potem. Rosamund Lupton, Świat Książki, Warszawa 2012

Cena: ok. 20 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz