wtorek, 24 września 2013

"Lato w Jagódce" Katarzyna Michalak

Jak zawsze miód i malina. 
"Lato w Jagódce" jest nawiązaniem do poprzedniej książki Katarzyny Michalak "Rok w Poziomce". Otóż "Lato w Jagódce" jest ową bestsellerową powieścią wydaną przez Karolinę (bohaterkę "Roku w Poziomce"). 
Bohaterką książki jest Gabrysia. Znajda. Wychowana przez starszą, samotną panią, która znalazła ją na wycieraczce przed swoim mieszkaniem.  Kim są jej rodzice? Nie wiadomo. Jedno jest pewne Gabrysia kocha konie, dlatego po studiach zostaje zaklinaczką koni. W stadninie poznaje ubezwłasnowolnionego Pawła, którego kuratorem jest, nikt inny, tylko jego własna matka. Paweł, bowiem oskarżony jest o spowodowanie śmierci swojego starszego brata. Właśnie dzięki Gabrysi i całej masie różnych splotów wydarzeń chłopakowi uda się wyjść na prostą
i wziąć życie w swoje ręce. Gabrysia, w tym czasie bierze udział w telewizyjnym show, dzięki któremu przemienia się z brzyduli w piękną kobietę, a przy okazji zdobywa niemałe pieniądze. (20 innych wątków)... Gabrysi udaje się odnaleźć swoją prawdziwą, biologiczną rodzinę i siostrę bliźniaczkę, pomóc małemu, bardzo skrzywdzonemu przez los chłopcu i na koniec odnaleźć swoje miejsce na ziemi. (20 kolejnych wątków)...

Szczerze, to nie przepadam za książkami, w których wiadomo jakie będzie zakończenie. Jak mówi sama autorka "książka- jak przystało na moją powieść- kończy się dobrze!". I kończy się dobrze :)
Kolejna współczesna bajka, w której dobro zawsze zwycięża, miłość jest najważniejsza, a każda historia kończy się happy endem. 
Fabuła jak zawsze zawiera niezliczoną ilość wątków. Chociaż zastanawiam się czy to nie jest pozytywny aspekt. Książkę, chcąc, nie chcąc, czyta się do końca, aby dowiedzieć się jak historie danych postaci się potoczyły.
Bohaterowie są ciekawie i realistycznie skonstruowani. Chociaż, nie wiem czy nie wkrada się tu pewien szablon...
Jak zawsze plusem książek Pani Michalak jest jej styl. Prosty, potoczny, trochę humorystyczny. Po prostu dobrze się czyta...


Jeżeli wątpisz w dobro i miłość tego świata, polecam tą książkę. Przywraca nadzieję.

Na PLUS:

 • drugie dno, porusza ważne problemy
 • lekkie pióro autorki
 • daje do myślenia 
 PLUS/MINUS
 •  rozbudowana fabuła
Na MINUS:
 • bajkowa historia z happy endem
 • miłość, szczęście, dobro na każdej stronie- przesłodzona

Lato w Jagódce. Michalak Katarzyna, Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o., Kraków 2011

Cena: ok 30 zł

2 komentarze:

 1. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki, ale jeśli będę miała możliwość ją przeczytać z chęcią to zrobię :)
  Naprawdę bajkowa historia z happy endem jest dla ciebie minusem? Może jest to trochę schematyczne, ale ma swój czar :)
  Będę zaglądać na twojego bloga i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W większości przypadków happy end jest mile widziany. Jednak jeżeli chwytamy kolejną książkę i od razu wiemy jak się skończy, happy end zaczyna się nudzić. Chociaż zdaję sobie sprawę, że wiele osób lubi przewidywalne zakończenia i perspektywę, że pomimo wszechobecnego zła, dobro zawsze zwycięży. Wtedy odkłada się książkę, z uśmiechem na twarzy zaczyna/ kończy dzień i sięga po następną, podobną powieść :)

  OdpowiedzUsuń