sobota, 28 grudnia 2013

"Podróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich" Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Przepięknie opisany XIX- wieczny Paryż. 
Krystyna po zesłaniu męża na Syberię, wyrusza z malutką Różą do krewnego w Paryżu. Głównym powodem wyjazdu jest odnalezienie skutecznej terapii dla małej Róży, która nie mówi. Niestety realia życia w tym mieście przytłaczają Krystynę. Wuj Izydor robi wszystko, aby umilić czas krewniaczkom i zminimalizować szok kulturowy. Niestety, popełnia on samobójstwo. Krystyna z Różą powoli popadają w skrajne ubóstwo. Jednak los w przypadku tych dwóch kobiet bywa bardzo przewrotny. Najpierw z wyżyn społecznych trafiają na samo dno w hierarchii społecznej, mała Róża bardzo restrykcyjnie wychowywana przez matkę na arystokratkę, odnajduje w sobie talent iście nieszlachecki. Postanawia bowiem zostać artystką. W międzyczasie zostaje uwieczniona na obrazie
przez słynnego francuskiego malarza. Staje się to początkiem wielu niespodziewanych wydarzeń.
W książce równolegle prowadzony jest wątek Niny Hirsch. Los stawia na jej drodze Igę Toroszyn, właścicielkę Cukierni Pod Amorem, i zagadkę ginących dzieł Róży z Wolskich. Czy łupem złodzieja padnie kolejny obraz malarki? 

Ogólne wrażenia? Pozytywne. Szczególnie zachwyciła mnie część dotycząca XIX- wiecznego Paryża. Autorka zwraca uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół ubioru, architektury czy kultury sfer wyższych jak i biedoty. Dzięki temu mamy dokładny obraz ówczesnych czasów jak i zmian, które wówczas następowały, zarówno w społeczeństwie jak i w kulturze. Duży plus.
Postać Róży szczególnie wybija się na tle innych bohaterów książki. Jest to kobieta, która stawia pragnienia serca i marzenia ponad ewentualne konsekwencje i cierpienia, które za sobą niosą. Jest bardzo barwna i przemyślana. Autorka konsekwentnie prowadzi jej losy. Inne postacie opisane w książce nie są już tak ciekawe i interesujące.
Autorka dość sprawnie prowadzi dwa równoległe wątki. Naprzemienne przedstawianie historii z czasu teraźniejszego i XIX- wiecznego Paryża, nie zaburza dynamiki czytania książki ani nie stwarza niepotrzebnego zamieszania.
Nie przypadł mi jednak do gustu wątek współczesny. Wpłynęły na to głównie dialogi, które w porównaniu do całej książki wypadły dość słabo. W zasadzie miałam wrażenie, że zostały napisane przez kogoś zupełnie innego. Poza tym fabuła tej części książki nie powala na kolana. 

Warta przeczytania.


PLUSY:
  • dopracowany wątek XIX- wiecznego Paryża
  • postać Róży z Wolskich
MINUSY:
  • dialogi z wątku współczesnego na poziomie brazylijskiej telenoweliPodróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich. Gutowska- Adamczyk Małgorzata, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz