Przepięknie opisany XIX- wieczny Paryż.

W książce równolegle prowadzony jest wątek Niny Hirsch. Los stawia na jej drodze Igę Toroszyn, właścicielkę Cukierni Pod Amorem, i zagadkę ginących dzieł Róży z Wolskich. Czy łupem złodzieja padnie kolejny obraz malarki?
Ogólne wrażenia? Pozytywne. Szczególnie zachwyciła mnie część dotycząca XIX- wiecznego Paryża. Autorka zwraca uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół ubioru, architektury czy kultury sfer wyższych jak i biedoty. Dzięki temu mamy dokładny obraz ówczesnych czasów jak i zmian, które wówczas następowały, zarówno w społeczeństwie jak i w kulturze. Duży plus.
Postać Róży szczególnie wybija się na tle innych bohaterów książki. Jest to kobieta, która stawia pragnienia serca i marzenia ponad ewentualne konsekwencje i cierpienia, które za sobą niosą. Jest bardzo barwna i przemyślana. Autorka konsekwentnie prowadzi jej losy. Inne postacie opisane w książce nie są już tak ciekawe i interesujące.
Autorka dość sprawnie prowadzi dwa równoległe wątki. Naprzemienne przedstawianie historii z czasu teraźniejszego i XIX- wiecznego Paryża, nie zaburza dynamiki czytania książki ani nie stwarza niepotrzebnego zamieszania.
Nie przypadł mi jednak do gustu wątek współczesny. Wpłynęły na to głównie dialogi, które w porównaniu do całej książki wypadły dość słabo. W zasadzie miałam wrażenie, że zostały napisane przez kogoś zupełnie innego. Poza tym fabuła tej części książki nie powala na kolana.
Warta przeczytania.
PLUSY:
- dopracowany wątek XIX- wiecznego Paryża
- postać Róży z Wolskich
- dialogi z wątku współczesnego na poziomie brazylijskiej telenoweli
Podróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich. Gutowska- Adamczyk Małgorzata, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2012
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz