wtorek, 13 sierpnia 2013

"44 Scotland Street" Alexander McCall Smith

Polecam. Pogodna, pełna humoru powieść obyczajowa.

Edynburg. Luksusowa dzielnica, w której żyją przedstawiciele arystokracji, bogaci mieszczanie, ale także studenci i artyści różnego pokroju. W owej dzielnicy, na Scotland Street 44 stoi kamienica. Kamienica jakich wiele. Co ją wyróżnia spośród innych? Nietuzinkowi jej mieszkańcy. Na parterze mieszka apodyktyczna Irena. Matka Bertiego, który jak na swój krótki, pięcioletni żywot, wyróżnia się wysokim poziomem IQ.  Poznajemy również jej męża, wyjątkowej klasy pantofla. Kolejną mieszkanką kamienicy jest młodziutka Pat. Dziewczyna, po ukończonej szkole pracuje w galerii obrazów. Jej współlokatorem jest Bruce. Bruce poza pracą (jest rzeczoznawcą nieruchomości), ma tylko jedną pasję. Mianowice siebie samego. Kocha na siebie patrzeć, kocha o siebie dbać. Jest narcyzem, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Do tego, a może w związku z tym, jest  uwodzicielem, lowelasem. W owej kamienicy mieszka również starsza pani antropolog, Domenica. To ona przedstawia nam i komentuje wydarzenia z życia wszystkich mieszkańców. Czytelnik, z każdą kolejną stroną, poznaje ich (i ich znajomych) codzienne życie, które pełne jest niejednokrotnie ekscentrycznych, ale i zarazem śmiesznych przygód.

Jeżeli poszukujesz ciepłej i pełnej humoru książki obyczajowej, to jest to coś dla Ciebie. Żadnych wzlotów, uniesień, bajkowych motywów, wielkiego świata... Życie mieszkańców przy ulicy Scotland Street 44. Na pozór nic szczególnego, ale w tym tkwi cały urok tej książki. Jest to przyjemny odpoczynek od szalonych romansów, wielkich fortun, kolorowych pism, celebrytów... Normalne życie niesie za sobą wiele wspaniałości, nawet jeśli tego nie dostrzegamy. 
Pochwała zdobywania i posiadania wiedzy, napiętnowanie złego, wręcz karykaturalnego rodzicielstwa, ukazywanie śmieszności przesadnego dbania o siebie. W skrócie "44 Scotland Street".

Warte przeczytania. I zgadzam się z The Times, że książki A. McCall Smitha "Powinny być zapisywane przez lekarzy jako lek na zimową chandrę" .
Polecam.

Na PLUS
  • pisana lekkim piórem
  • przyjemna tematyka
  • ciekawie wykreowane postacie
  • nie nudzi
  • ciekawe wydarzenia, sploty akcji, wydarzeń
  • na każdą pogodę i okazję :)
  • klasyka powieści obyczajowych

Na MINUS
  • za szybko się kończy :(  na szczęście jest jeszcze kilka książek z serii :)

44 Scotland Street, Alexander McCall Smith, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2010

Cena: ok. 20 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz