czwartek, 15 sierpnia 2013

"Przynęta" Jose Carlos Somoza

Polecam. Dla ludzi o mocny nerwach.

"Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają." W. Szekspir
Tymi słowami zaczyna się najdziwniejszy, z zarazem najbardziej trzymający w napięciu thriller psychologiczny jakiego w życiu czytałam. 

Współczesna Hiszpania. Pod osłoną nocy, na przedmieściach Madrytu,  grasuje psychopata "Widz", który zabija młode kobiety. Ciała dziewczyn odnajdywane są zmasakrowane, rozczłonkowane, z wyraźnymi oznakami znęcania się fizycznego i przemocy seksualnej. Policja wykorzystuje wszystkie możliwe sposoby, jednak morderca ciągle jest nieuchwytny. Sprawa tajemniczych i brutalnych morderstw zostaje nagłośniona przez media, a cały Madryt zaczyna sobie zadawać pytanie "Kto następny?". Po wielokrotnych i nieudanych próbach schwytania "Widza" policja sięga po swoją najgroźniejszą broń. Żywe przynęty. Kim są żywe przynęty? Kobieta, mężczyzna, dziecko... To wyszkoleni agenci, stosujący kontrowersyjne techniki psychologiczne, manipulujące żądzami ludzi. Technika powstała dzięki przełomowemu odkryciu algorytmu ludzkich zachowań. Zgonie z teorią, ukrytą w dziełach Szekspira, każdy człowiek ma jakiś słaby punk. Coś czego pożąda do tego stopnia, że nie jest w stanie się temu oprzeć. Znając te słabe punku i używając odpowiednich schematów zachować, gestów, mimiki, słów tzw. "masek" można zawładnąć i usidlić każdego, nawet najgroźniejszego przestępcę. 
Diana Blanco, główna bohaterka książki, to jedna z najlepszych przynęt. Została wyszkolona przez geniusza, światowej klasy naukowca i twórcę współczesnej nauki na temat przynęt i psynomów. Jednak Diana jest już zmęczona pracą i pragnie normalnego życia u boku ukochanego mężczyzny. Normalnego życia z dala od masek i teatru. Nie będzie to jednak takie proste. "Widz" nadal poluje i morduje kolejne dziewczyny. W jego śmiertelną pułapkę wpadają nawet przynęty...
Wiem trochę niezrozumiale i tajemniczo to brzmi, ale ciężko opisać tą książkę nie zdradzając najważniejszych jej elementów.


Książka jest naprawdę jedną z lepszych z tego gatunku jakie czytałam. Autor serwuje nam całą gamę i mieszankę emocji oraz napięcia, które zmieniają się z każdą przeczytaną stroną. Strach, przerażenie, strach, zdziwienie, strach, płacz, strach, obrzydzenie i tak w kółko... Czytałam ją z zapartym tchem i duchem na ramieniu. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, do czego doprowadzą dane wątki, jak to wszystko się skończy. Bardzo przypadli mi do gustu również bohaterowie. Kreacje postaci są niejednoznaczne, tajemnicze. Przez to niedopowiedzenie stają się jeszcze bardziej ciekawsze, intrygujące. Na plus jest również cała teoria usidlenia i przynęt, dopracowana co do najmniejszego szczegółu. Przedstawiona jest w naprawdę niesamowicie realnym świetle. Wszystko, cała teoria składa się na logiczną całość. Do tego stopnia, że czytelnik zastanawia się co jest prawdą, co jest tylko fikcją.

Szczerze polecam. Książka zapewni Wam wiele niecodziennych przeżyć i będzie trzymała w napięciu do samego końca. Kilka godzin niesamowitej lektury.

Na PLUS:
  • realność przedstawionego świata
  • dopracowanie do najmniejszego szczegółu
  • ciekawi i nietuzinkowi bohaterowie
  • warta i szybko zmieniająca się akcja
  • brak zbędnych fragmentów książki, idealnie wyważona
Na MINUS:
  • tak straszna, że aż strach się bać

 Przynęta. Jose Carlos Somoza,Warszawskie Wydawnictwo Literacki MUZA SA, Warszawa 2011

Cena: ok 40 zł (ale naprawdę warto)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz