wtorek, 13 sierpnia 2013

"Sherlock Holmes" Arthur Conan Doyle

Polecam, a nawet namawiam do przeczytania! Dla wszystkich żądnych przygód i lubiących kryminalne zagadki. 
Myślę, że przypadną do gustu nawet tym osobom, które nie przepadają za książkami stricte detektywistycznymi :)

Prosto z mostu: KOCHAM SHERLOCKA HOLMESA!
Uff. Od razu lepiej :)

W każdym z nas kryje się natura detektywa, a przynajmniej w większości z nas. Odkrywanie tajemnic, rozwiązywanie zagadek, podążanie ledwo widocznym tropem, łączenie faktów w całość, narastające skrajne emocje od euforii do złości. Już na samą myśl dostaję gęsiej skórki! 
To wszystko, a nawet jeszcze więcej odkryjemy w serii książek o detektywie Sherlocku Holmesie.

Skuszona wyprzedażą serii w sklepie Weltbild, postanowiłam zaszaleć i kupić wszystkie książki o Sherlocku. Dopiero później (podczas oczekiwania na kuriera) zaczęłam mieć wątpliwości. Wątpliwości, to mało powiedziane. Zaczęłam żałować zakupu. "Na bank, są napisane archaicznym językiem", "I tak tego nie przeczytam", "Pewnie są nudne jak flaki w oleju", "Po co ja to kupiłam?!". Moja czupryna pomniejszyła się o sporą garść włosów. Z dużą dozą nieśmiałości i zniechęcenia zaczęłam czytać pierwszą część serii "Studium w szkarłacie". Późne popołudnie, słońce zaczynało powoli chować się za horyzontem... Wyobraźcie sobie jak duże było moje zdziwienie, gdy nagle okazało się, że jest już środek nocy, a ja nadal czytam.
Wszystkie książki z serii Sherlock Holmes pisane są bardzo lekkim piórem. Lektura pochłania do reszty, nie pozostawiając czytelnikowi grama wytchnienia. "Kto zabił?", "To on!", "Nie, to byłoby za proste"... Z każdą stroną zbiera się fakty i próbuje się samemu rozwikłać sprawę. W chwilach zwątpienia przychodzi nam z pomocą dedukcja Sherlocka i już mamy nowe tropy, nowe wątki. Do ostatniej chwili nie wiadomo, kto zabił. Rozwiązanie zawsze jest wielkim zaskoczeniem. Zawsze!

"Studium w szkarłacie"
Przyznam bez bicia, że ta książka przy reszcie wypada troszkę blado. Podzielona została na dwie części. Doyle zaczyna od przedstawienia losów doktora Watsona i Sherlocka Holmesa, które w
pewnym momencie, dzięki różnym sytuacjom i wydarzeniom, łączą się. I najważniejszy punkt książki: morderstwo. W tej książce, niestety tajemnica zbrodni nie jest tak skomplikowana i niejednoznaczna jak w pozostałych częściach serii, ale to nie umniejsza jej w znaczący sposób. Wręcz pozwala się oswoić z bohaterami, ich charakterami, wzajemnymi relacjami i zależnościami. Książka jest jakby wstępem do całej serii. Obiecuję później będzie znacznie lepiej :) W drugiej części książki poznajemy motyw i historię mordercy. W tym momencie zaczęłam się zastanawiać, kto tak naprawdę był w tej całej historii oprawcą?

 "Znak czterech"
Do Sherlocka Holmesa i dr Watsona z prośbą o pomoc, zwraca się młoda kobieta, Mary. Od tajemniczej śmierci jej ojca co roku, o tej samej porze, dostaje tajemniczą przesyłkę z drogocenną perłą. Tym razem do paczki dołączony był list z prośbą o spotkanie. Okazuje się, że zagadka jest bardziej skomplikowana niż by to się na pierwszy rzut oka wydawało. Piękna kobieta, zbrodnia i tajemniczy znak czterech...
"Pies Baskrvillów"
W bardzo tajemniczych i dziwnych okolicznościach giną kolejni spadkobiercy rodu Baskervillów. Miejscowa ludność przypisuje to klątwie, która od ponad dwustu lat ciąży nad rodziną. Sherlock Holmes postanawia wysłać na miejsce, wraz z ostatnim przedstawicielem rodu, doktora Watsona.  Przyjaciel detektywa powoli odkrywa kolejne części zagadki, z których Sherlock składa prawdziwy przebieg wydarzeń.
"Dolina strachu"
Powieść podzielona jest na dwie części. Do Sherlocka przychodzi zaszyfrowany list. Z ukrytych w nim informacji wynika, że niejaki John Douglas wkrótce umrze. Chwilę później do mieszkania Holmesa i Watsona przychodzi policjant Scotland Yardu z informacją, że pan Douglas nie żyje. Sherlock wraz z przyjacielem wyruszają na miejsce okrutnej zbrodni. Próbując rozwikłać zagadkę i odnaleźć sprawcę, odkrywają wiele ciekawych i niespodziewanych wątków. Jednak nie wszystko idzie po ich myśli. W drugiej części poznajemy historię ofiary, rzekomego Johna Douglasa.

"Przygody Sherlocka Holmesa"
Jest to zbiór różnorodnych opowiadań. Sherlock Holmes i dr Watson rozwiązują wiele ciekawych spraw. Książka moim zdaniem ciekawa. Wolę jednak, gdy jedna sprawa powoli toczy się i wyjaśnia na łamach całej książki, a nie tylko na 20 stronach. Czuje się taki lekki niedosyt.

"Wspomnienia Sherlocka Holmesa" 
Jest to zbiór opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa pisanych z perspektywy dr Watsona. Holmes stawia sobie jeden główny cel: złapanie profesora Jamesa Moriartego. Genialnego matematyka, który swoje zdolności, wiedzę i inteligencję wykorzystuje w zarządzaniu świadkiem przestępczym, nie tylko w Anglii, ale i na całym świecie. Jest to główny wróg Sherlocka, ale i również największe wyzwanie. Niestety, za złapanie Moriartego, Holmesa będzie musiał zapłacić najwyższą możliwą cenę..."Powrót Sherlocka Holmesa"
Doktor Watson strasznie rozpacza po tragicznej śmierci przyjaciela. Próbuje się skupić na prowadzeniu prywatniej praktyki lekarskiej i swojej rodzinie. Jednak wrogowie nie śpią. Najbliższy współpracownik Moriartego, pułkownik Moran, próbuje pomścić śmierć swojego przyjaciela i pracodawcy. Brakuje jeszcze tylko kilku wątków, kilku intryg, aby wszyscy najgroźniejsi przestępcy zostali schwytani. Do tego czasu Sherlock Holmes musi być martwy...

"Pożegnalny ukłon"
Zbiór opowiadań z przygodami detektywa i jego przyjaciela.
Pierwsza Wojna  Światowa wisi w powietrzu. Emerytowany już detektyw postanawia wrócić do gry i swoją wiedzą oraz umiejętnościami wspomóc Brytyjski rząd...
Jestem w trakcie czytania. Niestety idzie mi to opornie. Za każdym razem, kiedy baaaardzo podoba mi się jakaś książka lub seria mam straszne opory, aby ją skończyć. "Koniec" ulubionych postaci, wspólnych przygód, dzielonych emocji... Taki mały, osobisty koniec świata. Jak doczytam, to w kilku zdaniach opiszę (aby nie psuć wam całej przyjemności z czytania:) )

"Sprawy Sherlocka Holmesa"
 Zbiór opowiadań.

Na PLUS:
  • bardzo dobrze się czyta, wszystkie książki pisane lekkim piórem
  • nowe wydanie, brak archaicznego języka i przestarzałych składni gramatycznych
  • wartka akcja, przygody zapierające dech w piersiach
  • momenty trzymające czytelnika w napięciu
  • niepowtarzalne i ciekawe kreacje postaci
  • ciekawe zagadki detektywistyczne
  • przystępna cena

Na MINUS:
  • BRAK!


Polecam, a nawet namawiam do przeczytania! Dla wszystkich żądnych przygód i lubiących kryminalne zagadki.  
Myślę, że przypadną do gustu nawet tym osobom, które nie przepadają za książkami stricte detektywistycznymi :)


Polecam kupno nowego wydania :)

Studium w szkarłacie, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Znak czterech, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Pies Baskervillów, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Dolina Strachu, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Przygody Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Wspomnienia Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Pożegnalny ukłon, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp zo.o., Toruń 2012
Sprawy Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, Wyd. Algo sp z o.o., Toruń 2012

Cena: ok. 17 zł za szt. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz