wtorek, 6 sierpnia 2013

Trylogia "Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins

 Ogólnie czytadło godne polecenia.

W życiu każdego czytelnika zdarza się taki moment, w którym szuka książek mniej ambitnych. Takich, przy czytaniu których nasz mózg przebywa głównie w stanie spoczynku. Są to tak zwane czytadła :) Wakacje, podczas których mamy masę wolnego czasu, ale też poziom naszego lenistwa (także intelektualnego) wzrasta, książki ambitne mogą zejść na dalszy plan.

Skuszona trailerami i reklamami w telewizji obejrzałam film "Igrzyska Śmierci". Główne role zagrali Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen) i Josh Hutcherson (Peeta Mellark). Powiem szczerze, że film mnie nie zachwycił. Pomysł fajny, efekty też, ale fabuła i wydarzenia jakby niedopowiedziane. Po obejrzeniu zadałam sobie jedno zasadnicze pytanie "O co chodzi?". I w tym właśnie momencie postanowiłam przeczytać książkę, w zasadzie książki 3.

"Igrzyska Śmierci" to pierwsza część trylogii, o tym samym tytule, napisanej przez Suzanne Collins. Jest to ksiązka w stylu science fiction. Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości. W państwie totalitarnym Panem, powstałym z gruzów zniszczonych po wielu wojnach i katastrofach USA. Panem składa się z 12 dystryktów, których stolicą jest Kapitol. Dystrykty mają tylko jeden cel istnienia- zaspokoić potrzeby mieszkańców Kapitolu. Główny wątek książki rozgrywa się po 74 latach od wielkiego powstania dystryktów. Powstanie zostało krwawo stłumione, dystrykt 13 zrównany z ziemią przez Kapitol, który okazując łaskę pozostałym przy życiu buntownikom wymyślił Igrzyska Śmierci. I od tego momentu corocznie od 74 lat, z każdego dystryktu wybierany jest jeden chłopiec i jedna dziewczynka w wieku od 12 do 18 lat, którzy mają wziąć udział w Igrzyskach. Zwycięzca może być tylko jeden. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że może być tylko jeden- żywy zwycięzca. Ideą Igrzysk jest bowiem zabijanie się dzieci- młodzieży między sobą. Wygrywa ten, który najlepiej zabija lub najlepiej radzi sobie w dziedzinach survivalu. 
 Główna bohaterka książki- Katniss Everdeen pochodzi z dystryktu 12. Jest to dystrykt o charakterze  górniczym. Ludzie żyją tam na skraju głodu i ubóstwa. Katniss mieszka z zamkniętą w sobie mamą i młodszą siostrą. Życie Katniss zmienia się diametralnie w momencie, kiedy jej ojciec ginie w wypadku w kopalni. Od tego momentu spoczywa na niej obowiązek zadbania i wyżywienia całej rodziny. Aby zarobić na życie i jedzenie poluje w pobliskim lesie razem ze swoim "przyjacielem" Galem. Poznajemy ją w dniu wyboru uczestników Igrzysk Śmierci. Pierwszy raz w losowaniu bierze udział jej 12 letnia siostra, Prim. Jak można się od razu domyśleć Prim zostaje wylosowana. Katniss, jak na starszą i bardzo opiekuńczą siostrę przystało, zgłasza się na ochotnika, aby zastąpić miejsce swojej siostry. I w tym momencie zaczyna się pasmo przygód, często zagrażających jej życiu...

W drugiej części, "Pierścieniu ognia", ukazane jest życie Katniss po Igrzyskach. Okazuje się, że nic nie będzie już takie same... Kapitol, a dokładniej prezydent Snow, nie zapomina i w zanadrzu ma kilka niespodzianek. Okrutnych niespodzianek...
 
Trzecia część, "Kosogłos", jest zwieńczeniem wydarzeń z dwóch poprzednich książek. Jednym słowem: rewolucja! Panem już nigdy nie będzie takie samo. Jak najlepiej zranić i zniszczyć przeciwnika? Raniąc jego bliskich. Okazuje się, że najokrutniejszym wrogiem jest osoba z bliskiego otoczenia Katniss...

Nie będę psuła Wam niespodzianki i nie zdradzę wszystkich wydarzeń z "Igrzysk Śmierci", "W pierścieniu ognia" i "Kosogłosa" . Jeżeli chcecie wiedzieć jakie losy spotkały Katniss i jej bliskich, "niestety" będzie musieli je przeczytać :)


Na PLUS
  • Spodobał mi się pomysł ukazywania wydarzeń z perspektywy głównej bohaterki. Jesteśmy jakby w umyśle Katniss. Poznajemy jaj myśli, uczucia, poglądy..
  • Ciekawie ukazany jest sposób w jaki media kreują wydarzenia i celebrytów. Nie wszystko jest takie piękne jak to pokazuje nam telewizja. 
  • Na uznanie zasługuje również pokazanie w jaki sposób rodzi się rewolucja. Czasami wystarczy iskierka, która roznieci ogień buntu. 
  • Książka, pomimo, że kierowana jest do młodzieży,  jest okrutna i krwawa przez co staje się bardziej realistyczna. 
  • Zaskakujące zmiany akcji. Nigdy do końca nie wiadomo, kto jest przyjacielem, kto jest wrogiem. Kto przeżyje, kto zginie.

Na MINUS
  • Wątek romansu. Niezdecydowanie Katniss jest dobijające. Do tego stopnia, że w pewnym momencie zaczyna się mówić do książki "Katniss! Ogarnij się i wybierz kogoś w końcu!". Opisane wszystko w bardzo naiwny sposób...


Ogólnie czytadło godne polecenia. Szczególnie dla osób, które lubią lekkie książki przygodowe, gdzie krew leje się strumieniami ;)

Najważniejsze. Książka duuuużo lepsza od filmu! Więc warto najpierw przeczytać, a dopiero później oglądać film! :)

Suzanne Collins, Igrzyska Śmierci, Poznań, Media Rodzina, 2009

Suzanne Collins, W pierścieniu ognia, Poznań, Media Rodzina, 2009

Suzanne Collins, Kosogłos, Poznań, Media Media Rodzina, 2010


Cena: ok 30 zł sztuka
Cena trylogii: od 60 zł


Polecam kupić wszystkie części za jednym zamachem. Ja niestety zrobiłam ten błąd i kupiłam tylko część pierwszą... Na szczęście, dzięki szybkiej dostawie ze sklepu Weltbild, zamówione pozostałe dwie książki, kurier dostarczył do mojego domu już następnego dnia. Ufff  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz