piątek, 20 września 2013

"Mieć siedem lat" Alexander McCall Smith

Duża dawka dobrego humoru.

Mathew i Elspeth spodziewają się dziecka, a w zasadzie dzieci- trojaczków. W zawiązku z tym, decydują się na sprzedaż mieszkania i zakup większego w bogatszej dzielnicy. Okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. 
Bruce po swojej przemianie postanawia naprawić błędy z przeszłości. Decyduje się przeprosić swojego byłego szefa z agencji nieruchomości. Jednocześnie wpada mu w oko jego córka. 
Antonia zaprasza Angusa, Domenicę i psa Cyryla do Włoch. Z pozoru ta zwykła wycieczka zamieni się w pełną nieoczekiwanych wydarzeń podróż, która odmieni życie Antonii. Cyryl we Włoszech poznaje nowych psich przyjaciół. 
W życiu uczuciowym Dużej Lou znowu zanosi się na zmiany. 
Bertie przekonuje się na własnej skórze, że życzenia czasem się spełniają. Jego mama, Irene, zaginęła... Z jednej strony męczą go wyrzuty sumienia, z drugiej są to najpiękniejsze chwile w jego życiu. Stuart, wiecznie uległy apodyktycznej Irene, postanawia dotrzymać danego słowa i zabrać Bertiego na ryby. Nie jest to takie proste i wymaga od Stuarta niezwykłej odwagi, gdyż Irene jest temu baaardzo przeciwna. Wyjazd, ojca z synem na ryby, staje się niezwykłą przygodą, o której chłopiec długo będzie pamiętał. Ponadto, niebawem ma się spełnić największe marzenie Bertiego- skończy siedem lat...

Seria urzekła mnie, przede wszystkim poczuciem humoru, który autor przemyca na każdym kroku. Z założenia nawet te trudne, smutne czy beznadziejne sprawy ukazywał w jasnych barwach, dając czytelnikowi nadzieję. Postacie są nieszablonowe, ciekawe i bardzo charakterystyczne. Autor dba o każdy szczegół, przez co bohaterowie wydają się bardzo ludzcy i tacy zwyczajni. 
Z pozoru nic nie znaczące sprawy życia codziennego, tutaj przedstawione są w niesamowity sposób. Życie bez wielkich romansów, fortun czy kolorowych gazet również może być interesujące i zachwycające. Ciekawa i często zaskakująca zwrotami akcji fabuła sprawia, że książki dosłownie się pochłania w ciągu jednego wieczoru. Niezaprzeczalnie, bardzo dużym plusem jest również styl pisania i język jakim posługuje się autor. Czytając łatwo można zapomnieć o otaczającym świecie, smutkach, troskach i po prostu się relaksować i odpocząć.
Seria "44 Scotland Street" jest jednocześnie przewodnikiem po kulturze i obyczajach Szkotów. A wszystko to ukazane jest z przymrużeniem oka. 

Książki "44 Scotland Street", "Opowieści przy kawie","Miłość buja nad Szkocją","Świat według Bertiego", "Nieznośna lekkość maślanych bułeczek" są jak lekarstwo na jesienną niepogodę i chandrę. To duża dawka dobrego humoru i słonecznego ciepła, skrzętnie ukrytych między okładkami.

Na PLUS
  • przyjemny w odbiorze styl i język
  • ciekawa, często zaskakująca fabuła
  • nietuzinkowe postacie
  • trochę życiowej refleksji, trochę satyry i duża dawka dobrego humoru
  • tchnie spokojem codzienności
Na MINUS
  • za szybko się kończy :( będę tęsknić, szczególnie za Bertiem

Mieć siedem lat. McCall Smith Alexander, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2013

Cena: ok 30 zł

1 komentarz: